<-- späť na všetky príspevky

Astrológia a fyziognómia

Tradične sa chápe, že horoskop má vplyv aj na stavbu fyzického tela. V horoskope zodpovedá fyzickému telu ascendent. Podľa toho by teda znamenie na ascendente malo formovať tvar tela svojím špecifickým vplyvom. Teda mali by existovať určité črty, ktoré u daného ascendentu prevládajú. Ale nie všetci ľudia s ascendentom v tom istom znamení budú mať všetky črty rovnaké, predsa len horoskop je ako celok a aj ostatné planéty v znameniach sa pravdepodobne budú podieľať na tvare a konkrétnych črtách tela. A niektoré črty môžu pôsobiť protichodne, ako napríklad nos môže byť buď široký alebo úzky. Ak jedno znamenie pôsobí na nos tak, že ho zužuje a druhé rozširuje a v horoskope sú zastúpené obe znamenia (napríklad jedno na ascendente a druhé bohato obsadené planétami), tak sa vplyv môže vyrovnať, preto to asi nie je možné brať úplne schematicky. Z iného oboru typológie, teda z fyziognómie, sa zasa dá určiť na základe danej črty určitá vlastnosť človeka. Takže vlastnosti, ktoré dáva dané znamenie na ascendente, by sa mohli na fyzickom tele prejaviť určitou črtou (napríklad u ascendentu v Rakovi citovosť okrúhlou hlavou), takže sa tu stretávajú tri veci: znamenie, vlastnosť ktorú dáva a črta na fyzickom tele.
Poznámka: Ak je viacero planét v jednom znamení, alebo ak je planéta vo svojom znamení, ako napríklad Mars v Baranovi, tak sa črty príslušného znamenia môžu prejaviť podobne, ako pri ascendente v danom znamení.
Z môjho pozorovania, úvah a štúdia vyplývajú tieto hypotézy o prevládajúcich črtách k daným ascendentom (v zátvorke uvádzam niektoré významy jednotlivých čŕt, podľa fyziognómie od autorov ako sú napríklad Barbara Roberts, Ruediger Dhalke, E. Kanto, I.Kanto a z internetu):

Barana: široké plecia, svalnatosť; väčšia, skôr hranatá, alebo vystupujúca brada (brada označuje vôľu a výbojnosť), priamy zdrvujúci pohľad, rýchle energické pohyby, hrubšie, skôr čierne vlasy (hrubé vlasy znamenajú drsnejší typ človeka), ak je to muž, tak bohatšia, brada s hrubšími chlpmi.
Býk: široké obočie (fyzická výdrž) , hrubší hrk alebo šija, široký nos (dobrý zmysel pre peniaze; široký, plochý nos, svedčí o dobrom vzťahu človeka k svojmu telu. Ide o ľudí schopných priložiť ruku k dielu, ktorí fungujú na širšej telesnej báze. Pravda, často sa len ťažko vedia vyrovnať s názormi iných), mohutné telo.
Blíženci: štíhle telo, dlhá tvár, veselý pohľad, krátky nos.
Rak: okrúhla tvár (vodný typ, veľmi emocionálny, vnímavý a starostlivý), hnedé vlasy (orientovaný na rodinu, vrúcny), vyklenuté čelo (mimoriadne dobrá predstavivosť, obrazotvorná myseľ, veľká fantázia), okrúhle, plné líca (pôsobia vyslovene nevinne, neagresívne a trošku detsky), plné pery (zmyselnosť), vlnité vlasy (živý, hravý, so zmyslom pre humor)
Lev: široká tvár (sebadôvera), veľké oči (otvorený človek, kreatívny, imaginatívny, milý, dôveryhodný, prístupný), obočie v uhle (silný, dramatický, má rád hru, umenie a divadlo, výbušný), silná čeľusť (silná vôľa, vytrvalosť ), bohaté vlasy, výrazný hrudník, vysoko položené obočie (vysoké štandardy).
Panna: štíhle, vysoké telo, úzka hlava a nos (perfekcionista, Ak je nos tenký a kostnatý, je jeho nositeľ často egocentrický, hyperkritický a puntičkársky), rovné oči, ústa, obočie (logika, fakty a čísla, vidí svet čierno-bielo, hanblivý, introvert), trojuholníková tvár, symetria, oči blízko pri sebe (analytické schopnosti, zameranie na detail)
Váhy: dobrotivý pohľad, malá oválna brada (priateľský, má rád spoločnosť, dobrý spoločník), jemné, hladké vlasy (jemné vlasy: citlivý, láskavý), výrazné lícne kosti ( vyjadrujú silu a moc, množstvo mužskej energie jang v partnerskej dvojici a rodine, ale tiež vo verejnom pôsobení a vo svete obchodu), jemná pokožka. oválna tvár (v čínskej tradícii živel zlata - zodpovedá planéte Venuša)
Škorpión: úzke alebo malé oči (malé oči: introvert, tajnostkár, podozrievavý), ostré črty, tajomný, prenikavý pohľad, ostré uši, orlí profil, rovné spodné viečko (emočný odstup, sebaochraňujúci postoj, podozrievavý, nedôverčivý, úzkostlivý, plachý, ťažko prístupný, ak niekoho príjme tak veľmi lojálny priateľ, milovník, manžel, zástanca.), zdvihnuté bočné nosné laloky (vášnivosť, hnev), nos na konci zašpicatený uši priliehajúce k hlave (... nestará sa o to, čo chcú druhí ...).
Strelec: štíhly, vysoké čelo (inteligencia, rád sa učí, schopný študovať náročné a komplexné predmety ako matematika, fyzika, filozofia.), dlhý nos, výrazná sánka, rovný hrebeň nosa (grécky nos: nadmieru inteligentný).
Kozorožec: úzke prsia, úzka tvár, prepadnuté líca, úzke pery (Ak k malým ústam patria aj úzke pery, ktorým chýba zmyselnosť, zosilní sa dojem racionálnosti a dokonca askézy. Takéto ústa svedčia o zdržanlivosti a odriekaní a môžu vyjadrovať určitú zanovitosť) , čierne vlasy, špicatá brada (úzkoprsé názory, zväčša patrí intelektuálne založeným ľuďom, ktorí majú sklon všetko robiť pedantne, pričom sa nestarajú o citové hnutia alebo emócie), vystupujúce kosti.
Vodnár: malé oči, veľké uši (podvedome priťahuje nešťastné náhody, máva veľkolepé nápady, dokáže vidieť veci ako celok), odstávajúce uši (vizionár)
Ryby: asymetria tváre, oči sklopené smerom dole od nosa k ušiam (pesimizmus), ospalé, zasnené oči, chorobný vzhľad, oblé obočie (príjemná povaha, zaujíma sa o city iných, súcitný a milujúci priateľ), bledá pleť, oči ďaleko od seba (zameranie na celok)

Niektoré príklady porovnania ascendentov hercov s citátmi z rozboru ich tváre z knihy: E. Kanto, I. Kanto, Čtení z tváře

ASC Váhy
Britney Spearsová: "Oválna tvár, ktorá je podľa čínskeho učenia dokonale vyvážená, patrí k prvku zlata."
ASC Škorpión
Clint Eastwood: "Tento človek je ctižiadostivý, tvorivý, má sústredený pohľad. Disponuje množstvom intenzívnej energie a neznesie v živote žiaden rozruch. Pokiaľ niečo chce, dosiahne to a odpovedá to jeho požiadavkám. Uši sú veľmi priľahnuté k hlave, čo poukazuje na to, že sa nestará o to, čo chcú druhí."
ASC Kozorožec
Dustin Hoffman: "Uši sú navýsosť priaznivé a poukazujú na isté nadanie, ale o ich nositeľovi sa nedá povedať, že by mu šlo všetko samo, pretože má pevne zovreté a napäté ústa. Pery sú mimoriadne tenké, čo poukazuje na odolnosť a tvrdohlavosť."
Kief Sutherland: "Špicatá brada naznačuje úzkoprsé názory."

Pozrite si tiež: Astrologická učebnica
Pozrite si moje služby:Astrologické služby
DISKUSIA K ČLÁNKU