<-- späť na všetky príspevky

Zber byliniek podľa pozície Luny

Mesiac na svojej púti zvieratníkom prejde približne za 28 dní všetky znamenia. Jednotlivé znamenia zverokruhu predstavujú časti tela. Staré pravidlo z astromedicíny hovorí, že ak je Mesiac v znamení zodpovedajúcemu danému orgánu, tak by sa ten orgán nemal operovať. Napríklad, ak je Mesiac v znamení Barana, tak by sa v tom období nemala operovať hlava. Existuje ale aj iné pravidlo, ktoré sa týka zberu byliniek. Bylinky by sa podľa tohoto pravidla mali zberať v období, kedy prechádza Mesiac znamením zvieratníka, ktoré zodpovedá tej časti tela, ktorú daná bylinka lieči. Napríklad žihľava, ktorá obsahuje veľa železa a používa sa pri liečbe anémie by sa mala zberať, keď je Mesiac v znamení Barana, ktoré zodpovedá krvnému železu. K tomuto pravidlu sa môže pridať ešte jedno. Nadzemné časti rastlín by sa mali zberať, keď mesiac dorastá, podzemné keď ubúda, pričom najsilnejšie sú bylinky zberané na spln. Z týchto dvoch pravidiel je vidieť, že nazberať bylinku v ten správny čas nie je jednoduché, keď uvážime aj to, že by sa mali bylinky zberať počas slnečných dní, najlepšie okolo poludnia. Ale možno o to vzácnejšie a možno účinnejšie môžu byť takto starostlivo nazbierané bylinky.
V tabuľke uvádzam ku ktorému postaveniu Mesiaca v znamení náleží nejaká časť tela, alebo orgán a uvádzam aj príklad byliniek, ktoré je možné v tomto období zberať, ale je ich určite ešte viac. Odporúčam si pozrieť lunárny kalendár na príslušné obdobie a podľa neho sa orientovať.

Mesiac v znamení  TeloPríklad byliniek
Baranhlava, krvné železožihľava dvojdomá, lopúch
Býkkrk, štítna žľaza, mandlešalvia lekárska, slez nebadaný, baza čierna
Blíženecdýchacie cesty, nervový systém, rukydivozel, pľúcnik lekársky, materina dúška, prvosienka jarná, ríbezľa čierna
Rakžalúdok, ženské orgányvŕba, nechtík lekársky, rebríček obyčajný, alechemilka, hluchavka
Levsrdce, chrbticasrdcovník obyčajný, hloh obyčajný, ľubovník bodkovaný
Pannačrevá, solar plexus, tráveniepalina, mäta, rasca, kôpor
Váhyobličky, koža, očizlatobyľ, breza, harmanček, šípky, očianka, jahoda lesná
Škorpiónmočový mechúr, konečník, pohlavné orgány, žlčník, nosčistec lesný, praslička roľná, vŕbovka malokvetá, černica, pyštek obyčajný, veronika lekárska
Strelecnohy, svaly, pečeňostropestrec mariánsky, púpava lekárska, čakanka, marinka voňavá, repík lekársky
Kozorožeckosti, kĺby, zubykostihoj lekársky, orech kráľovský
Vodnárlýtka, nervový systém, kožaveronika lekárska, valeriána
Rybychodidlá, lymfatický systémlipkavec, pagaštan konský


Pozrite si tiež: Astrologická učebnica
Pozrite si moje služby:Astrologické služby