<-- späť na všetky príspevky

Jupiter

Obežná doba: 12 rokov
životná etapa: od 49 do 56 rokov
kov: cín
rastliny: čakanka, repík, javor, gaštan, jahoda
zviera: kôň
farba: modrá
kľúčové slová:veľké šťastie, dobro, múdrosť, viera, nové možnosti, ochrana, nadhľad, mohutnosť, expanzia, syntéza, zrada, zlo z prílišného dobra, mier
časti tela: pečeň
domov: Strelec, Ryby
exil: Blíženci, Panna
povýšenie: Rak
pád: Kozorožec

Jupiter je najväčšia, najmohutnejšia planéta v našom Solránom systéme. V Gréckej mytológii symoblizovaná Diom, bohom bleskov. Podľa tradície je Jupiter planéta v prvom rade teplá v druhom rade vlhká. Jupiter v horoskope symbolizuje šťastie, hojnosť, múdrosť, vieru, zbožnosť, rast, ochranu, pokoj, dobro, optimizmus, česť, expanziu, nestriedmosť, nafúkanosť, prílišné dobro, nedostatok kritiky, kňaza, sudcu, politika.

Jupiter sa v jenom znamení zdrží asi 1 rok. Charakterizuje teda generáciu toho jedného roka, teda spoločné vlastnosti tej generácie. Napríklad generácia s Jupiterom v Baranovi môže mať vieru v napredovanie, mohutné nadšenie.

Jupiter v dome horoskopu otvára možnosti v danej oblasti, dáva do danej oblasti svoju ochranu, šťastie, je to miesto, kde človek uplatňuje vieru, kde má tendenciu byť expanzívny. Napríklad Jupiter v VII. dome môže priniesť partnerskému životu šťastie, ochranu, a môže prinášať možnosti vzťahov, človek môže uplatniť vieru v danej oblasti, teda vieru vo vzťah, ale môže to byť aj sklon byť expanzívny, nestriedmy v danej oblasti.

V aspekte na iné planéty Jupiter vnáša silu viery a optimizmu daným planétam, rozvíja dané schopnosti, alebo ich nafukuje, dáva sklon k preháňaniu. Napríklad Jupiter v aspekte na Merkúr dáva reči a mysleniu vieru, optimizmus, presvedčivosť, ale môže pôsobiť aj tak, že človek priveľa hovorí. Viac o aspektoch Jupitera si môžete prečítať TU.

Jupiter je doma v znamení Strelca a Rýb. V Strelcovi je o optimizme, viere, rozširovaní obzorov a v Rybách o dobre, charite, schopnosti vidieť veci z rôznych strán. Ak sa nachádza teda v týchto znameniach, tak je posilnený, tieto znamenia sa môžu prejaviť vo svojej čistej podobe. V Panne je Jupiter v exile, planéta viery v znamení skepticizmu, tam je oslabený. Jupiter v Kozorožcovi je v páde, je to planéta hojnosti a expanzie a optimizmu v znamení obmedzení a melanchólie, takže aj tu je oslabený. Povýšený je v znamení Raka, planéta hojnosti v plodnom znamení.

Merkúr je protikladnou planétou k Jupiterovi, je to analýza verzus syntéza, analytické myslenie, verzus syntetické, kritika verzus viera.

Ďalšia lekcia je: Saturn

Pozrite si aj: Jupiter v znameniach a domochPozrite si tiež: Astrologická učebnica
Pozrite si moje služby:Astrologické služby