<-- späť na všetky príspevky

Mesiac

Obežná doba: 27,3 dní
životná etapa: prvých 7 rokov
kov: striebro
rastliny: ľalia, rebríček, alchemilka, baza, bazalka, vŕba, fenikel
zviera: slimák
farba: biela, strieborná
kľúčové slová: matka, domov, rodina, duša, emocionalita, nálady, starostlivosť, neha, vnímavosť, zrkadlenie, nestálosť, premenlivosť
časti tela: žalúdok, mozog, maternica
domov: Rak
exil: Kozorožec
povýšenie: Býk
pád: Škorpión

Mesiac patrí k základným prvkom horoskopu, jeho postavenie v znamení a dome, aspekty na neho. Mesiac ako teleso, ktoré sa objavuje v noci na oblohe, je veľmi premenlivé, raz je Mesiac len ako kosák, inokedy v splne, niekedy v nove ho nevidieť, raz vychádza hneď po západe Slnka, inokedy až pozde večer, alebo nad ránom. Premenlivosť je teda jedna z vlastností tohto objektu na oblohe a túto vlastnosť si zachováva aj v horoskope, oblasť ktorú zasahuje je premenlivá, napríklad ak sa Mesiac nachádza v dome financií, tak finančné pomery môžu byť nestále, premenlivé, ak sa nachádza v dome práce, tak takému človeku bude viac vyhovovať práce plná zmien, premien, ako nejaká stereotypná práca.
Mesačné svetlo nie je také silné ako slnečné, je jemné, strieborné, striebro je kov Mesiaca. Mesiac nemá vlastné svetlo, len odráža svetlo Slnka. Mesiac ja vlastne niečo ako nebeské zrkadlo. Zrkadlenie je ďalšia vlastnosť Mesiaca. Ak sa napríklad Mesiac nachádza v prvom dome, dome osobnosti, tak to môže byť zrkadliaci typ osobnosti, schopný načúvať, byť empatický a vedieť napodobňovať.
V starovekej astrológii sa Mesiac považoval za planétu vlhkú, vlhkosť v prenesenom význame znamená emocionalitu, suchosť racionalitu. Mesiac napríklad v spojení s planétu reči, Merkúrom, dodáva tomu čo človek hovorí "šťavu", teda nie je to suché a presné, ale spontánne a hravé.
Mesiac v horoskope symbolizuje všetko čo súvisí s materstvom, rodinou a domovom, predstavuje ženský materský princíp, starostlivosť, nehu, nezištnosť, emocionalitu, ale aj dušu, podvedomie, nálady. Ak je napríklad Mesiac aspektovaný v horoskope Saturnom, tak môže človek mať sklon k melancholickým, vážnym, ťaživým náladám, vážnejšiemu ladeniu duše, ak je aspektovaný Venušou, tak môže mať sklon k romantickým náladám, lenivosti.
V ľudskom tele Mesiacu náleží žalúdok, žalúdok sa nachádza na ľavej strane, teda na ženskej strane, a je to prijímajúci orgán. Ale aj ženské, materské orgány náležia Mesiacu.
Mesiac môže byť v dvanástich znameniach zvieratníka, to v akom znamení sa nachádza modifikuje jeho prejav. Mesiac vo svojej čistej podobe by sa mal prejavovať v znamení Raka, pretože v tom znamení vládne. Ale ak sa nachádza v inom znamení napríklad v znamení Blížencov, tak sa môže prejavovať viac skrz komunikáciu, ako napríklad skrz komunikačné nálady, spontánnosť v reči. Mesiac v Levovi sa môže zasa prejavovať náladami hravými a podobne.
Mesiac môže byť v dvanástich domoch, teda životných oblastiach. Ak sa napríklad nachádza v dome detí, tak starostlivosť a neha sa môžu prejaviť vo vzťahu k deťom, ak v dome partnerstva, tak voči partnerovi a podobne.
Mesiac môže byť aspektovaný inými planétami, ak je napríklad aspektovaný Marsom, tak nálady môžu byť ohnivé, aktívne, hnevlivé, môžu sa vyskytnúť konflikty v rodine.
Protikladnou planétou k Mesiacu je Saturn, Saturn vládne v Kozorožcovi, Mesiac v Rakovi, Kozorožec a Rak sú vo zverokruhu postavené oproti sebe. Mesiac sa spája so začiatkom života, detstvom, špeciálne s prvými siedmymi rokmi života, Saturn zasa s koncom života, starobou. Takže symbolizuje uvoľnenosť, spontánnosť, ohybnosť, Saturn strnulosť, pevnosť, nemennosť.
Inou ženskou planétou je Venuša, ale ona symbolizuje skôr dievčenskosť, krásu, zvodnosť, príťažlivosť, kým Mesiac ženu ako matku. Slnko symbolizuje vedomú zložku osobnosti a Mesiac podvedomú zložku, emocionalitu, dušu. Keďže ženy viac žijú emóciami, postavenie Mesiaca v ich horoskope má väčší význam pre nich, v mužskom horoskope môže symbolizovať aj ženu, ktorú si muž podvedome vyberie a keď ju nájde povie jej "Duša moja".

Ďalšia lekcia je: Merkúr

Pozrite si tiež: Astrologická učebnica
Pozrite si moje služby:Astrologické služby