<-- späť na všetky príspevky

Partnerské horoskopy


Asi ako jednu z prvých otázok, ktoré dostane astrológ, pokiaľ ide o partnerské horoskopy, je otázka, či sa k sebe daný ľudia hodia. Táto otázka je možno nesprávne položená. To či sa k sebe ľudia hodia je otázka na nich, nie na astrológa. Astrológ môže skôr vyčítať, pomôcť pochopiť, aký ľudia spolu tvoria, alebo chcú tvoriť pár a približne ako témy majú medzi sebou. Výklad by mal potom poslúžiť k vzájomnému porozumeniu.

Ideálne je, pokiaľ ide o porovnanie horoskopov, najprv vyložiť obidva horoskopy nezávisle. Takto sa dajú získať už prvé zaujímavé informácie o vzťahu dvoch ľudí. V tomto smere je napríklad zaujímavé rozloženie živlov. Ak niekomu bude chýbať zemský živel (obsadenie znamení Býk, Panna, Kozorožec), teda praktickosť, zameranie na konkrétne veci, môže si tento nedostatok kompenzovať partnerom, ktorý má zemského živlu dostatok, alebo nadpriemer. Podobne to môže byť s ostatnými živlami. Alebo ak má niekto nedostatok obsadenia základných znamení (Baran, Rak, Váhy, Kozorožec) dôležitými prvkami horoskopu, teda mu chýba cieľavedomosť, ambície, môže si to kompenzovať partnerom, ktorý bude mať obsadenie týchto znamení dostatočné, alebo nadpriemerné, takýto partner ho potom môže "potiahnuť".

V horoskopoch nezávisle sa dá ale vyčítať aj obraz partnera. Teda napríklad v horoskope muža, symbolizuje jeho partnerku ženská planéta Mesiac. Mesiac predstavuje dušu, muž teda podvedome hľadá v ženách svoju dušu a keď ju nájde povie: "Duša moja.". V závislosti od toho v akom znamení sa nachádza Mesiac sa dá usudzovať na to, aký podvedomý obraz daný muž o žene má, akú partnerku teda bude hľadať. Ak je napríklad u muža Mesiac v Panne, je dosť možné, že ho zaujme žena, narodená so Slnkom v Panne, alebo bude jednoducho hľadať ženu panensky čistú, zo zmyslom pre poriadok a detail. Tiež je ale dobré sledovať aspekty na Mesiac. Ak bude mať napríklad Mesiac aspekt od Venuše, tak bude hľadať asi ženu roztomilú, láskavú.

U ženy sa podobne usudzuje podľa postavenia mužskej planéty Slnka. Ak má teda žena napríklad Slnko v Rakovi, bude asi podvedome vyhľadávať muža starostlivého, nežného, vnímavého. Ak bude mať napríklad Slnko aspekt od Marsu, tak bude pravdepodobne hľadať muža cholerického, bojovného.

Ďalším indikátorom partnera u muža aj u ženy je 7. dom, ktorý začína znamením, ktoré bolo na západe v čase narodenia. Z tohto domu sa dá vyčítať nie len to, aký by mal byť partner, ak tam bude napríklad planéta Saturn, tak vážny, disciplinovaný, ak Mars tak ohnivý, ak Jupiter tak zámožný, dobrý a podobne, ale aj to, čo je v partnerstve pre toho človeka dôležité, ako ho prežíva, aké sily do partnerstva vkladá. Tak ak tam bude napríklad planéta Mesiac, tak bude stavať partnerstvo asi na vzájomnej starostlivosti, stálosť v partnerstve môže byť ale otázna, ak Merkúr tak na komunikácii, ak Neptún, môže ísť o prílišnú idealizáciu partnerstva.

Dobre je tiež sledovať postavenie Venuše v horoskope, ktoré hovorí o tom, ako daný človek prežíva lásku. Tak napríklad ak bude mať daný človek Venušu v Blížencoch, bude prežívať lásku asi skôr skrz komunikáciu, ak v Rakovi, tak asi cez vzájomnú starostlivosť, nehu, prípadne v predstavách.

Ak sa teda najprv vyložia horoskopy nezávisle, potom je možné spraviť aj vzájomné porovnanie horoskopov. Jedna z metód je synastria. Jednotlivé horoskopy sa navzájom prekryjú, planéty a významné prvky horoskopov sa dostanú do vzájomných vzťahov, aspektov. Veľmi populárne je napríklad porovnávanie slnečných znamení. Možno sa dočítate, že Rak sa hodí k Rybám, ale nehodí sa k Baranovi. Tento prístup je ale veľmi povrchný a populárny. Nejde totižto len o porovnanie slnečných znamení, ale vzájomného vzťahu všetkých planét a prvokov dvoch horoskopov. V tomto smere je napríklad zaujímavé, ak sa Venuše partnerov dostanú do vzájomného harmonického vzťahu. Toto spojenie by malo znamenať vzájomnú sympatiu, lásku. Ak je napríklad harmonicky prepojený Merkúr so Saturnom partnerov, možno očakávať hlbšie témy v komunikácii, pričom partner so Saturnom bude pomáhať koncentrovať myseľ partnera s Merkúrom. Ak sa ale naproti tomu napríklad dostane Mars do kvadratúry so Slnkom, môže to znamenať určitý konflikt, hlavne so strany partnera s Marsom. Všetkých možných vzťahov planét je naozaj veľa.

Toto je len náznak toho, čo všetko je možné pri porovnávaní dvoch horoskopov zohľadniť, k tomu by som ešte ako zmienku dodal, že je dobré zohľadniť aj čas, dátum, kedy sa títo dvaja ľudia zoznámili, alebo sa rozhodli spolu začať partnerstvo, alebo manželstvo.Pozrite si tiež: Astrologická učebnica
Pozrite si moje služby:Astrologické služby