<-- späť na všetky príspevky

SaturnObežná doba: 29,5 rokov
životná etapa: od 56 rokov
kov: olovo
rastliny: ihličnany, ľuľkovec zlomocný, kostihoj, orech
zviera: korytnačka, slon
farba: čierna, fialová
kľúčové slová:obmedzenie, melanchólia, samota, odriekanie, disciplína, presnosť, práca, pevnosť, stálosť, pamäť, askéza, staroba
časti tela: kosti
domov: Kozorožec, Vodnár
exil: Rak, Lev
povýšenie: Váhy
pád: Baran

Saturn v horoskope symbolizuje obmedzenie, ohraničenie, samotu, prekážky, ale aj disciplínu, hĺbku, sústredenie, starobu, proces kryštalizácie, strach, istotu, dôkladnosť, perfekcionizmus, pamäť, melanchóliu, zodpovednosť, vážnosť, kontrolu. Podľa tradície ide o suchú a chladnú planétu. V tele je mu priradené všetko, čo je pevné a skoro bez života, ako sú kosti, kĺby, nechty, zuby, vlasy.

Saturn v znamení charakterizuje skôr generáciu, v jednom znamení sa zdrží približne dva a pol roka. Napríklad Saturn vo Váhach môže hovoriť o generácii, ktorá hľadá hĺbku v partnerských vzťahoch, Saturn v Panne generáciu, ktorá ide v práci do hĺbky.

Saturn v dome ukazuje na oblasť, v ktorej človek hľadá istotu, kde sa obáva, kde zažíva prekážky, kde ide do hĺbky, kde je zásadový. Napríklad Saturn v III. dome, môže ukazovať na prekážky v komunikácii, ale na druhej strane sklon k hlbokým rozhovorom, hlbokému štúdiu.

Aspekty Saturna na planéty im dodávajú na hĺbke, alebo ich brzdia, obmedzujú. Napríklad Saturn v aspekte na Mars môže dodávať vôli presnosť, a disciplínu, ale môže vôľu aj brzdiť.

Saturn je doma v znamení Kozorožca a Vodnára. V Kozorožcovi je viac o disciplíne, práci, ambíciách, vo Vodnárovi o vedeckej činnosti. Saturn je povýšený vo Váhach, v znamení rozvahy, v Baranovi je v páde, v znamení akcie.

Protikladom k Saturnu je Mesiac. Mesiac symbolizuje mladosť, Saturn starobu, Mesiac všetko čo je živé, premenlivé, Saturn všetko čo je stále a nemenné. Protikladom Saturna je ale aj Slnko, Saturn je o obmedzení, hierarchii a Slnko o individualite, slobode.


Ďalšia lekcia je: Urán
Pozrite si tiež článok: Saturn v znamemiach a domoch

Pozrite si tiež: Astrologická učebnica
Pozrite si moje služby:Astrologické služby