<-- späť na všetky príspevky

VenušaObežná doba: 224,7 dní
životná etapa: od 14 do 21 rokov
kov: meď
rastliny: jehoda, lipa, ruža, rumanček, breza
zviera: vták
farba: zelená
kľúčové slová: láska, krása, umenie, krásna žena, milenka, pôžitok, radosť, úsmev, sladká chuť, šťastie, lenivosť
časti tela: obličky
domov: Býk, Váhy
exil: Škorpión, Baran
povýšenie: Ryby
pád: Panna

Venuša je planéta lásky, krásy, umenia, radosti, potešenia, šťastia. Podľa tradície je to planéta v prvom rade vlhká a v druhom rade teplá. V Gréckej mytológii je symbolizovaná Afroditou, bohyňou lásky. Venuša v horoskope predstavuje vlastnosti ako je láskavosť, estetické cítenie, sympatia, umelecké schopnosti, ale aj lenivosť, pôžitkárstvo, precitlivenosť, povrchnosť. Tiež symbolizuje všetko čo je príjemné a krásne, zaľúbenosť, sladkú chuť, peniaze, krásnu ženu, harmóniu.

Postavenie Venuše v znamení hovorí o tom, ako človek prežíva lásku, napríklad ak je Venuša v znamení Blížencov, tak môže prežívať lásku skrz komunikáciu, alebo v myšlienkach, ak je napríklad v znamení Raka, tak skrz starostlivosť, nehu.

V dome, v ktorom sa Venuša nachádza, môže človek zažívať radosť, uplatňovať zmysel pre krásu, lásku, láskavosť, sympatiu. Napríklad ak je Venuša v XI. dome, dome priateľov, tak sa môže uplatniť láskavosť voči priateľom, človek môže zažívať radosť s priateľmi, mať ich sympatiu a podobne.

Aspekty planét na Venušu majú tiež vplyv na to, ako človek prežíva lásku, alebo krásu. Napríklad Venuša v aspekte na Mesiac môže poukazovať na romantické ladenie duše, na vnímavosť na krásu, alebo sa prejaví v citovom živote nestálosť.

Venuša vládne v dvoch znameniach, v Býkovi, kde predstavuje skôr pôžitkárstvo a zmysel pre financie a vo Váhach, kde je viac o vzťahoch a umení. V týchto znameniach je silná a skrz ňu sa môžu tieto znamenie prejaviť vo svojej čistej podobe. Venuša je povýšená v znamení Rýb. Láska sa je tu povýšená na všelásku, aj v tomto znamení je silná. V páde je Venuša v znamení Panny, citová planéta v racionálnom znamení, takže tu je oslabená.

Venuša teda vládne v znamení Býka a Váh, oproti ktorým stojí Škorpión a Baran, kde vládne Mars. Venuša a Mars sú protikladné planéty. Napríklad Venuša symbolizuje sympatiu a Mars antipatiu, Venuša lásku, Mars nenávisť a podobne. V ľudskom tele Venuša ovláda žľazový systém.


Ďalšia lekcia je: Mars

Pozrite si tiež články: Venuša v znameniach
Venuša v domoch


Pozrite si tiež: Astrologická učebnica
Pozrite si moje služby:Astrologické služby