<-- späť na všetky príspevky

Slnko

životná etapa: od 21 do 42 rokov
kov: zlato
rastliny: slnečnica, nechtík, hlaváčik jarný, púpava, oman pravý, prvosienka jarná, ľubovník
zviera: lev
farba: žltá, zlatá
kľúčové slová: základný charakter, vedomá zložka osobnosti, ja, ego, otec, stredobod pozornosti, šťastie, svetlo pravdy , sebavedomie
časti tela: oči, srdce, chrbtica
domov: Lev
exil: Vodnár
povýšenie: Baran
pád: Váhy

Medzi základné prvky horoskopu patrí Slnko, jeho postavenie v znamení, dome a aspekty na neho. Populárna astrológia sa obmedzuje len na výklad Slnka v znamení, takže rozlišuje len 12 typov osobnosti. Slnko, je najžiarivejší a najväčší objekt na oblohe, tvorí prirodzený stred našej Slnečnej sústavy a dáva nám svetlo a teplo, z jeho zlatej žiary vyžaruje vznešenosť. Aj v horoskope ukazuje Slnko na dôležitú oblasť života, stredobod pozornosti, na oblasť, kde môže človek zažiariť. Napríklad ak je Slnko v dome priateľov, môže zažiariť medzi priateľmi, byť pre nich Slnkom, alebo stredobodom pozornosti medzi nimi, ak je v dome povolania, tak bude chcieť zažiariť v povolaní, zožať uznanie. Slnko symbolizuje kráľa, otca, muža, vznešenosť, svetlo, pravdu, stred, základný charakter, podstatu, vedomie, zdravie a vitalitu, sebavedomie.

Takže postavenie Slnka v znamení hovorí o tom, aký je človek vo svojej podstate, aký je jeho základný charakter. Napríklad ak je Slnko v znamení Raka, tak vo svojej podstate by mal byť tento človek starostlivý, vnímavý, materský.

Postavenie Slnka v dome ukazuje na oblasť, ktorá je stredobodom pozornosti pre daného človeka. V danej oblasti dáva šťastie, svetlo, ale aj sklon k pýche, alebo ľahostajnosti. Ak je napríklad Slnko v dome IX. dome, ktorý je aj domom ďalekých ciest, tak stredobodom pozornosti pre tohoto človeka môže byť cudzina, alebo aj štúdium, filozofia a podobne, môže mať šťastie na cestách, v cudzine.

Aspekty na Slnko sú dôležité, modifikujú základný charakter. Ak je napríklad Slnko v aspekte na Mars, tak to môže dodať osobnosti priebojnosť, alebo aj sklon k hnevu.

Slnko teda poukazuje na vedomú zložku osobnosti, Mesiac zasa na podvedomú zložku. Slnko vládne v znamení Leva, oproti Levovi je znamenie Vodnára, kde vládne Saturn. Slnko a Saturn sú protikladné planéty. Slnko je žiarivé a teplé, Saturn je zasa pochmúrny a chladný.

Slnko symbolizuje tiež zdravie a vitalitu, v tele srdce a chrbticu, centrálne orgány.
Pozrite si tiež: Astrologická učebnica
Pozrite si moje služby:Astrologické služby